Handwriting tag

Today I have something a bit special for you. Stressful situations lead sometimes to unexpected ideas, and so on a Sunday evening, I created this tag about handwriting. As for me, I like writing no matter if it is on a computer, by my hand, when I have to or even when I do not have to. Writing is a part of me, handwriting reflects myself. And I believe many people feel it the same way. That is why I am introducing this tag to you now. And because it does not have a Czech title, I am going to write this article both in Czech and in English. This unusual form of an article has never been there before, but I hope nobody will mind that. 
1. Do you prefer corresponding by letters or by emails?
Although I would like to write that I prefer classical letters, it is true that emails are much more comfortable for me. And to be really honest, I do not write emails as often as I used to. Lately, I communicate mostly via chats like Facebook, Skype, or Whatsapp. I have sent some postcards and letters recently and I have really enjoyed writing them because it reminded me of old times. Well, old – go back four or five years, to the times I was making friendships through letters with many bloggers. These days I write letters in German to my two penfriends. 
2. Do you prefer learning from your own notes or from your textbooks?
By all means from my own notes. If I want to learn something, I have to write it all on paper, even though I made the notes already at school. If I am about to write a test and I want to prepare for it, I write my notes again. It does not happen so often, I must admit, but this method works quite reliably. I can learn from textbooks as well, but it is not so easy for me to remember the stuff and I don’t actually have most of the textbooks I am supposed to have (that’s right, I am not a good student at all).
3. What is the best way for you to remember new things?
The best way for me to remember new things is by reading and writing them down. Write it twice and read it three times and my short-term memory is capable to hold it. I cannot put it into my long-term memory violently, but still, something stays there from time to time. Mostly it is not so though. The things I remember really well usually come from my own experiences. So after all the old Chinese proverb seems to say the truth.
4. Do you use a pen or a ballpoint?
I use whatever I have at hand, I would say. I have both pens and ballpoints in my pencil case, just in case I´d need them. But I prefer using pens, either those casual ones we used to write with as kids or erasable ones, with which making mistakes is easier than ever. What I don’t like about ballpoints is that I tend to widen my handwriting. 
5. Are you right-handed or left-handed?
Right-handed. But I would like to learn to write with my left hand as well.
 
6. Do you write in block letters or cursive writing?
My writing is actually mixed. Mostly when I am in a hurry, I write in block letters, but both my cursive writing and writing in block letters look similar. I am not actually able to connect the letters as we were taught in the first year of our classes. I am used to writing block letters even if I use cursive writing. 
 
7. What would you never write on a piece of paper?
I have actually written many things on paper (or on the internet) so far. I have used a lot of vulgarisms, partly described my sexual life, admitted my sins, and misconducts. Nevertheless, I dislike most of these things written black on white and if it comes to sex, I am still not able to write about it honestly without feeling weird. Talking about it is even harder of course. 
8. You and diaries and notebooks
I have been crazy about notebooks, diaries, and calendars, hardbacks, and decorated covers since I was a child. Currently, I possess two old calendars and three diaries. Unfortunately, the diary I had got for Christmas 2009 and which I had completed, just vanished somewhere. It could be funny to read it now. Besides a school diary, I have my own diary, which I do not write regularly, a Fitness diary, a notebook for my “Year in 12 months” and many booklets and notebooks, where I keep my ideas and remarks.
9. Your signature 
10. Your handwriting
 

Author: Vlasta Řenčová

student º blogger º reader º life-lover º food-lover º aspiring minimalist º dreamer º Czech girl

8 thoughts on “Handwriting tag

  1. Tohle si raději přečtu česky, protože jsem ještě generace, která angličtinu neměla. A na starý kolena se jí učit už moc nechci :D.Co mě ale rozesmálo jsou slova psace a tiskace. To fakt existuje? Já slyšela jen psacím a tiskacím? 😀

  2. Tenhle tag se povedl, ne? No, co se mě týče, tak jsem svou verzi už zveřejnila. Takže ti asi nebudu otázky zodpovídat tady. Píšeš podle mě hezky – tak normálně. Líbí se mi ta stránka z tvého diáře. Ráda nahlížím lidem do diářů. Občas přes rameno, třeba ve škole. Hrozně mě totiž zajímá, jak si kdo tyhle věci vede. O člověku to docela dost vypoví. (Ale tobě nikdy přes rameno do diáře koukat nebudu.)S psaním mám možná míň zábran než ty, ale dřív tomu tak nebylo, takže tě dost chápu. Tak nějak pro sebe bych napsala snad všechno… pokud jde o zveřejňování, samozřejmě je to jinak.Hezky jsi to přeložila. (Není to žádná sranda, co?)

  3. Ne, překládání není žádná sranda. Ale vlastně mě to docela bavilo. 🙂 😀 Hele, mně bys do diáře klidně koukat mohla. Nic moc tam není. Co jsem jedla a dělala si píšu jinam, ve svém obyčejném diáři mám spíš písemky, schůzky, co musím napsat a podobně. 🙂

  4. Pěknej tag, ze kterého se dá leccos vyčíst. A písmo máš pěkné. Dokonce pěkně píšeš i levou rukou, to bych asi vážně nedala. Dopisy jsme kdysi psali úplně běžně, protože jiná forma nebyla – a pamatuji si, čím častěji jsme si psali, tím víc bylo o čem psát. Jak se prodlužovala doba, najednou věci ztrácely význam a dopisy se zkracovaly. Ale co bylo pěkné, tak jsme si do dopisů kreslili i obázky, čtyřlístky, růžičky a tak… 🙂 Dopisy byly docela kreativní. Ale dnes je opravdu rychlejší email a ještě rychlejší chat – reakce prakticky okamžitá. K učení a pamatování se mi vybavilo, jak jsem si kdysi psala taháky. Rafinovaně, účelně, aby písmo bylo malé a šlo přitom přečíst. A protože jsem taháky několikrát přepisovala, aby byly co nejefektivnější, zjistila jsem, že jsem si tak mnohé zapamatovala… 🙂 Takže asi podobná metoda, i když s jiným záměrem. 😀

  5. Když jsem tenhle tag četla poprvé, říkala jsem si, že to by pro mě nebylo… Teď o tom začínám uvažovat. Tak si ho možná vyplním a zahrabu do konceptů na \”co kdyby\” 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *