Začátek prokrastinace

Tenhle článek je možná, ale opravdu jen možná parodií na knihu Konec prokrastinace.

Jste až příliš organizovaní a nevíte, co s tím svým puntíčkářstvím a výkonností dělat? Už vás nebaví hladce proplouvat zkouškovým, ke zkouškám chodit připraveni a s pocitem klidu, že jste pro dobrou známku udělali maximum? Děsí vás pohled do minulosti plné splněných povinností a včas odevzdaných úkolů? Pak je právě pro vás vhodný tento návod, jak začít prokrastinovat!

Co je prokrastinace?

Na začátek krátké vysvětlení. Prokrastinace není lenost nebo odpočinek. Prokrastinovat znamená věnovat se činnostem, které nejsou v daný moment důležité. Prokrastinujeme, chceme-li se vyhnout nějakému stresujícímu, namáhavému nebo nudnému úkolu, který bychom však měli (nebo dokonce musíme) splnit.

Jak začít prokrastinovat?

Abyste mohli prokrastinovat, musíte si nejprve udělat seznam úkolů, povinností a dalších aktivit, kterým byste se měli věnovat. Tady mohou být třeba cíle jako “připravit se k téhle a téhle zkoušce”, “vypracovat tenhle a tenhle úkol”, “odevzdat portfolium, které jste určitě průběžně zpracovávali celý semestr“. Můžete si ale stanovit i cíle, které nejsou důležité pro vaše studium/práci, ale pro vás samotné, jako “procvičování nějaké dovednosti“, “pravidelná pohybová aktivita” nebo “dočíst tu knížku, kterou už mám rozečtenou asi půl roku a už ani nevím, jak vlastně začala“.

Máte tento seznam hotový? Nejlépe ho ještě seřaďte podle důležitosti – co nejvíc hoří, co je pro vás prioritou. Samozřejmě řadíme sestupně – čili to nejdůležitější bude dole. (To aby vás to náhodou nemátlo a nesvádělo dělat tyto činnosti jako první.)

Můžete začít právě těmi nedůležitými úkoly na vašem seznamu. Pokud ale pociťujete uspokojení a produktivitu i u těchto činností a rádi byste si dali nějakou náročnější výzvu, zařaďte na svůj seznam některé z následujících aktivit:

 • Sledování videí o “life-style” youtuberce Amberlynn Reid, případně různé reality show jako “Zhubni nebo přiber” či “Výměna manželek“.
 • Objevování nových filtrů na Instragramu. Nevěřili byste, kolik krávovin tam najdete a kolik času se s tím dá proprokrastinovat!
 • Úklid. Úklid je totiž nejlepší forma prokrastinace, navíc při tom uklidíte. Pokud je to ale na vás moc, doporučuji prostě zcela spontánně začít třeba přerovnávat knihovnu, přestěhovat nábytek v pokoji, vymalovat, rozhodnout se konečně přesadit kaktusy nebo vyzdobit obývák fotografiemi, které ale nejdřív musíte vybrat ve velkém foto-archívu a nechat je vytisknout… Vůbec nejlepší je rozhodnout se předělat si systém poliček na Goodreads nebo si přeorganizovat vaše složky týkající se univerzity, koneckonců jste student a máte se učit, ne? Pořádek ve studijních materiálech je základ, tak to raději udělejte dvakrát týdně – a důkladně!
 • Uvědomujete si vůbec, kolik věcí ještě neumíte, kolik možností rozvíjet se máte? Kdy, když ne teď, byste měli začít s jógou, učením se čtvrtého jazyka nebo vyhledáváním pracovních/studijních/naprosto nesouvisejících příležitostí? Internet je plný inspirace!
 • Odborníci všech škol života se shodují, že stresovat se s přítomností se je zdraví škodlivé. Nechte přítomnost plynout a vyrvěte si raději nějaké vlasy při přemýšlení o minulosti, o všech promarněných šancích a neúspěšných nápadech. Nebo se pohádejte s kamarádem/kamarádkou/přítelem/přítelkyní/rodinou o otázkách budoucnosti, na kterých bude záležet nejspíš až za deset let, ale už teď byste v tom mohli přecet mít jasno (respektive už teď byste díky nim mohli mít doma dusno).
Můžete si také začít plánovat, kam pojedete v létě/až to půjde na dovolenou!

V závěru nezapomeňte přehodnotit svůj plán na následující dny. Dočtěte knížku, dokoukejte sérii (nebo celý seriál), ještě si pořádně odpočiňte a naplňte svůj denní rozvrh zbytnými činnostmi, které však nesnesou odkladu. Koneckonců staré známé úsloví praví, že co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny volna.

A co byste ostatním doporučili vy, pokud chtějí začít s prokrastinací? Kdy je podle vás ideální doba prokrastinovat? Podělte se o své zážitky a zkušenosti!

13 thoughts on “Začátek prokrastinace

 1. Já bych tohle nazvala spíš návodem jak nebejt toxicky produktivní a jak se neservat všema povinnostma najednou 😉 bohužel dnešní na výkon orientovaná společnost má tendence jako nežádoucí prokrastinaci označovat jakoukoliv chvilku, kdy se neučíš, jsi-li student. Smutné.

  1. Když já si zase nemyslím, že je nutné se vymezovat proti produktivitě nebo učení. Jsou lidi, kteří školu studují proto, že je to fakt baví, nebo kteří třeba rádi dělají svou práci, ale občas prostě nejsou schopni začít. A přitom když začnou a zaberou se do toho, baví je to a není to pro ně žádný společenský trest. 🙂

   1. Ano ano, ale zas bych se nevymezovala ani proti této ‘děsivé’ prokrastinaci, prostě, odpočinek je fajn, aby se ti nepřevařila hlava, a poslední dobou, zvláště během karantény, se mi zdá, že se o nutnosti občas nebýt extrasuperproduktivní úplně moc nepíše. 🙂 Zkrátka, všeho s mírou, kromě drog, samozřejmě.

   2. Ano ano, ale zas bych se nevymezovala ani proti této ‘děsivé’ prokrastinaci, prostě, odpočinek je fajn, aby se ti nepřevařila hlava, a poslední dobou, zvláště během karantény, se mi zdá, že se o nutnosti občas nebýt extrasuperproduktivní úplně moc nepíše. 🙂 Zkrátka, všeho s mírou, kromě drog, samozřejmě. (Edit: jakože ty nebrat vůbec. :DD To nemuselo být z tý první odpovědi zřejmý.)

 2. Jako mistr prokrastinace bych si dovolila také napsat pár slov. Předem bych chtěla podotknout, že prokrastinace rozhodně není pro slabé povahy. Je to také o time managementu a o tom, že je člověk prostě statečný – pokud by to byl srab, ten hrůzostrašný pocit na konci deadlinu by zkrátka neustál. A taky tu pořádnou dávku stresu. A adrenalinu, kofeinu…

  Moc pěkný článek! 🙂 Já se momentálně snažím rozptylovat učením – zní to absurdně, ale je to zábava. Učím se nové jazyky, učím se kreslit na iPadu, učím se fotit, učím se jak být více protažená… Takže jsem takový věčný student, ale hrozně mě to baví!

 3. Nejlepší způsob na prokrastinaci je přece teď a tady! Aneb další z uznávaných mouder – žij přítomným okamžikem….takže plánování úkolů dopředu je vlastně přemýšlení nad budoucností, což logicky vyvrací předchozí moudro, které nám má být vzorem.
  Děkuji za zpestření dne a další důvod, proč se dneska zasmát 😉

 4. Objevovat filtry na instagramu, haha, tak jsem nedávno ve storíčkách zpívala změněnými hlasy. 😀

  Ale ne, nemyslím si, že nějak zvlášť prokrastinuju. A je to nevýhodné, protože pak mám povinnosti brzo hotové a trpím pocitem, že nedělám nic produktivního. Teď je to teda lepší, když mám mimino, přece jen vyžaduje dost času, takže na ty “povinnosti” ho tolik nemám a když mám hotovo, jsem ráda, že vůbec jsem. O.o

  Až bude syn větší a budu zase superproduktivní, vrátím se k tomuto článku a vezmu si z něj příklad!

 5. Bohužel jako sešlá matka a manželka můžu prokrastinovat jen zlehounka, ono by mi asi neprošlo, kdyby se na mě koukaly tři vyčítavé hladové krky (jo, vím, zní to divně, ale fakt to jde!), kdeže je oběd, který jsem zařadila až na konec svého seznamu. No co už s tím, že jo :).

 6. To je pěkný návod, myslím, že na prokrastinaci nikdy není dost inspirace :D. Stačí si otevřít FB, většinou se zarazím, když si uvědomím, že čtu nějakou nesmyslnou agresivní diskuzi k politickému článku.
  Když si udělám seznam věcí, co chci dělat a pak si je postupně odškrtávám, mám uspokojující pocit, že jsem udělala něco užitečného a víc si užiju zasloužené flákání.

 7. Jo, nikdy není tak uklizeno jako během zkouškového.

  Moje prokrastinace je pěkná potvora. Řídí se nejen podle výše zmíněných skutečností, ale také podle nějakého svého vlastního koloběhu, který absolutně nedávám. Přemýšlela jsem, že by to mohlo být nějak prazvláštně navázané na menstruační cyklus 😀

  Taky bych všem, co chtějí začít s prokrastinací, ráda vzkázala, že to je závazek na full-time. Takže to dobře zvažte.

  Geniální článek, musím uznat. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *